ميهن استور
فروشگاه محصولات اينترنتي جديد
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 249472

صنایع دستی شهرکرد

جاجیم بافی شهرکرد,چوقا شهرکرد,خرسک بافی شهرکرد

 

در این سایت صنایع دستی شهرکرد بیان میشود چرا که با شیوه های مختلف در تولید، تنوع بسیاری دارند. دلیل این تنوع، وجود عشایر و روستاییانی است که در تولید این هنرهای دستی سهم بسزایی دارند و همچنان به شیوه های سنتی انجام میدهند و تولید کارگاهی و مدرن جایگاهی ندارد. صنایع دستی استان چهارمحال بختیاری به دو گروه تقسیم میشوند یک گروه آن صنایعی است که به نیروی زیادی نیاز دارد و توسط مردان انجام می شود مانند نمد مالی و گروهی دیگر هم توسط زنان هنرمند تولید می شوند مانند انواع دستبافت ها. صنایع دستی در این منطقه بیشتر بعنوان یک فعالیت جنبی در کنار مشاغل اصلی است. معمولا زنان خوش ذوق و هنرمند بختیاری برای پر کردن اوقات فراغت خود مشغول به این حرفه هستند. از جمله مهمتریین صنایع دستی شهر کرد چوقا یا چوخا بافی، خرسک بافی، جاجیم بافی، نمکدان بافی، وریس بافی، خورجین بافی و تولید سیاه چادر است. 

از دیگر صنایع دستی چهارمحال بختیاری می توان موارد زیر را نام برد:

 • گبه
 • بافته های پشمی مانند کلاه و دستکش
 • گیوه
 • نمد
 • گلیم
 • قالی و قالیچه
 • جل روزینی
 • قفل سازی
 • پلاس
 • کمچه دان
 • سفره آردی
 • بافته‌های خانگی نظیر کلاه نمدی، عبا، نمد، گهواره و کوبه

چوقا شهرکرد

صنایع دستی استان چهارمحال بختیاری,صنایع دستی استان چهارمحال بختیاری,صنایع دستی شهرکرد

چوقا یا چوخا یکی از صنایع دستی محلی شهرکرد است که بیشتر مورد نیاز عشایر است. چوقا نوعی بالا پوش مردانه است که زنان بختیاری چوقا را به وسیله ی دار بصورت افقی و تک نفره با نخ بسیار ظریف و نازک می بافند. نخ بکار رفته معمولا از پشم سفید رنگ درست میشوند و در آن خطوط مشکی و آبی تیره استفاده میکنند. بهترین نوع چوقا بوسیله ی زنان کیارسی بافت می شود که به «کیارسی بف» معروف می باشد و از ویژگی های آن بافت ظریفش است.

خرسک بافی شهرکرد

وریس شهرکرد

خرسک فرشی است که در بین عشایر و روستاییان بسیار پرکاربرد است. و علت ابداع این نوع فرش ها که درشت بافت هستند و پرزهای آن ها گرفته نمی شوند این است که سطح ناهموار زمین را می پوشاند. در بافت خرسک از هیچ طرح و نقشه ی از قبل تعیین شده ای استفاده نمی کنند بلکه بافندگان این فرش ها از طبیعت و ذهن خود الهام میگیرند.

جاجیم شهرکرد

جاجیم بافی شهرکرد,چوقا شهرکرد,خرسک بافی شهرکرد

جاجیم یکی از دست بافت های رایج سنتی زندگی ایرانی است. جاجیم را به شکل نوار های بارک با عرض کم می بافتند و پس از آن قطعات از این نوار های باریک را در کنار هم می دوزند و کاربردهای متفاوتی دارد مانند روانداز، زیرانداز، رختخواب پیچ و … همچنین بختیاری ها از آن ها به منظور حمل گهواره ی کودک بر پشت مادر استفاده می کنند. 

نمکدان شهرکرد

جاجیم بافی شهرکرد,چوقا شهرکرد,خرسک بافی شهرکرد

نمکدان که به آن «چنته» هم می گویند از جمله دستبافت های زنان بختیاری است که بیشتر برای مصرف خود می بافند. و از آن در نگهداری و جابجایی خوراکی ها و نمک استفاده می کنند. در مناطق چلگرد، کوهرنگ، لردگان این محصول تولید می شود. لایه رویی نمکدان از جنس فرش و لایه ی زیرین آن جاجیم است.

وریس شهرکرد

جاجیم بافی شهرکرد,چوقا شهرکرد,خرسک بافی شهرکرد

وریس شهرکرد که به آن وریسین یا ویریس هم گفته می شود نوعی تسمه است که از ابریشم توسط زنان عشایر بافته می شود و در زندگی عشایر کاربردهای بسیاری دارد. همچنین از آن بعنوان طناب استفاده میکنند.

خورجین بافی شهرکرد

جاجیم بافی شهرکرد,چوقا شهرکرد,خرسک بافی شهرکرد

بافت خورجین از دیگر صنایع دستی بختیاری است که بیشتر جنبه خود مصرفی دارد. در این دست بافت ها هیچ گرهی استفاده نمی کنند و بوسیله ی زنان عشایر بر روی دارهای افقی بافته می شوند. عشایر از خورجین ها برای نگه داری اشیای ارزشمند و نفیس خود استفاده میکنند.

«خور» همانند خورجین بافته می شود که از آن را حمل برنج، جو، آرد، گندم و سایر اقلام اینگونه استفاده می کنند.

سیاه چادر شهرکرد

جاجیم بافی شهرکرد,چوقا شهرکرد,خرسک بافی شهرکرد

سیاه چادر از جمله صنایع دستی عشایر است که توسط آنان و به منظور استفاده خود برای سکونت در آن ها بافته می شود. جنس سیاه چادر از پشم است و برای بافت آن ده تا پانزده روز زمان نیاز است. علت استفاده از موی بز در بافت سیاه چادر در برابر سرما و گرما مقاوم است و در هنگام بارش باران به علت رطوبت متورم می شود و آب را به داخل چادر نفوذ نمی دهد. همچنین در مقابل باد مقاوم می باشد و زمستانی گرم و تابستانی سرد دارد.

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

صنایع دستی زنجان

چاقوی زنجان,صنایع دستی زنجان,صنایع دستی زنجان

صنایع دستی زنجان، از مدت ها پیش جایگاه ویژه ای در بین صنایع دستی ایران داشته است. اگر تاریخ زنجان را بررسی کنید متوجه قدمت و تنوع آن خواهید شد که در حال حاضر از تعدادشان کاسته شده است و آن هم مربوط به مهاجرت صنعتگران به دیگر شهرهاست. از صنایع دستی معروف زنجان می توان ساخت اشیای فلزی همچون ملیله کاری، چاقو سازی و چارق دوزی را نام برد. که هر کدام را می توانید بعنوان سوغات تهیه کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر می توانید مطلب مربوط به سوغات زنجان را ببینید. 

دیگر صنایع دستی استان زنجان که در شهرهای مختلف این استان تولید می شوند عبارتند از:

 • مسگری
 • فرش 
 • گلیم 
 • جاجیم 
 • مسگری 
 • تابلوی خاتم و مینیاتور
 • صنایع شیشه 
 • گیوه دوزی ابریشمی و نخی
 • رنگرزی
 • سفالگری
 • هنر حکاکی روی مس

ملیله کاری زنجان

صنایع دستی زنجان چاقو,صنایع دستی شهر زنجان,صنایع دستی معروف زنجان

ملیله کاری از صنایع دستی معروف زنجان است و بر اساس شواهد تاریخی می توان ثابت کرد قدمت آن به قرن دهم هجری بر میگردد، که در دوران سلجوقی رونق گرفت و همزمان با حکومت صفویان به اوج خود رسید. همچنین نمونه های باقی مانده و آنچه در آثار و سفرنامه های قدیمی دیده می شود گواهی بر قدمت هنر ملیله کاری هستند. در کتب تاریخی بسیاری به فلزکاری بعنوان یکی از صنایع دستی زنجان اشاره شده است که ملیله کاری شاخه ای از این صنعت است. ملیله کاری تا قبل از حکومت پهلوی یکی از هنرهای بومی زنجان بود اما پس از آن هنرمندان این حرفه به شهرهای تهران، اصفهان و… مهاجرت کردند و این هنر در دیگر نقاط ایران رواج یافت. در هر صورت با سفر به شهر زنجان می توانید از دیدن این هنر زیبا به شکل شربت خوری، قاب عکس، بشقاب، جعبه ی جواهرات،شکلات خوری، شیرینی خوری و ظروف تزیینی لذت ببرید. نقش هایی مورد استفاده در ملیله کاری بته ترمه، جقه، برگ فرنگی، برگ، غنچه، پیچک و … است. ناگفته نماند ملیله کاری زنجان در ایران جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

چاقو سازی زنجان

معرفی صنایع دستی استان زنجان

از معروفترین صنایع دستی زنجان ساخت چاقو است که در سطح کشور شهرت بسیاری دارد. این هنر به مدت ها پیش بازمیگردد که نسل به نسل، به هنرمندان معاصر  انتقال یافته است. با وجود وارد شدن ابزارهایی برای ساخت چاقو از زحمت هنرمندان این عرصه کاسته شده است و همچنان کیفیت بالایی دارد. چون در ساخت چاقو قدرت بدنی زیادی بکار گرفته می شود، معمولا جوانان مشغول این کار هستند و استادکاران قدیمی به آموزش میپردازند. چاقوها معمولا از فولاد استیل محکم و ضد زنگ درست میشوند که بعد از اجرای عملیاتی همچون چکش کاری و حرارت دادن به فلز سختی تبدیل می شوند و بر برش و تیز بودن چاقو موثر است. تناسب، ظرافت، قدرت در برش و نحوه ی آبکاری فلز از جمله مشخصات برجسته چاقوی زنجان است. انواع چاقوهای که در زنجان تولید می شوند عبارتند از چاقوی ضامن دار، ساده، میوه خوری، مرکب، کاردهای شکاری، کاردهای کمری، کاردهای آشپزی و قلم تراش.

چاروق دوزی زنجان

چاقوی زنجان,صنایع دستی زنجان,صنایع دستی زنجان

چاروق نوعی کفش است که در گذشته برای عبور از مناطق سخت و کوهستانی از چرم گاو و با نخ ابریشمی یا نخ گلابتون می دوختند. این هنر به دوران ساسانیان بازمیگردد و اوج رونق آن مانند بسیاری از صنایع دستی شهرهای ایران به دوران صفوی می رسد. تنوع در نقش و طرح های این چاروق نظر هر هنرمندی را به خود جذب می کند. انواع مختلف چاروق تمام چرم، توری، پرده بند، تمام پوست و… هستند. که هر کدام از این نوع ها روش و سبک خاصی در ساخت دارند و از  جنس چرم، پنبه، ابریشم و پوست عمل آورده درست می شوند. امروزه چارق های بیشتر زنانه بوده و جنبه ی تشریفاتی دارد. این چاروق ها می توانند سوغاتی های زیبای برای اقوامتان باشند. همچنین برای آشنایی با دیگر ره آوردهای زنجان میتوانید متن سوغات زنجان را بخوانید.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

صنایع دستی آذربایجان غربی,صنایع دستی ارومیه,صنایع دستی آذربایجان غربی

صنایع دستی ارومیه، در کنار جاذبه های گردشگری ارومیه نظر همه مسافران را به خود جلب می کنند، و ما قصد داریم در این بخش شما را با این آثار زیبا آشنا کنیم. صنایع دستی آذربایجان غربی تنوع و جلوه ی بی نظیری دارد به این علت که آمیخته ی هنر و تجربه ی اقوام ترک و کرد این منطقه هستند. با دیدن صنایع دستی شهر ارومیه که از ادوار گذشته بجای مانده، به اصالت و تمدن این منطقه پی میبریم. از جمله زیباترین صنایع دستی می توان به فرش دستبافت، ظریف کاری روی چوب، پیکر تراشی، رودوزی اشاره کرد و در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم. همچنین به باقی این آثار فاخر در ذیل اشاره شده شده است تا با شناخت بیشتر در سفر به ارومیه، هر کدام از این صنایع دستی را با توجه به سلیقه ی خود بعنوان سوغات ارومیه تهیه کنید. 

دیگر صنایع دستی آذربایجان غربی:

 • گلیم
 • معرق
 • سفالگری
 • جاجیم
 • منجیق دوزی
 • ساخت وسایل چوبی 
 • رنگرزی و چاپ های سنتی
 • منبت کاری 

فرش ارومیه

صنایع دستی ارومیه,صنایع دستی استان آذربایجان غربی,صنایع دستی شهر ارومیه

ارومیه یکی از قطب های فرش دست بافت ایران است که در زمینه صادرات سهم خوبی را به خود اختصاص داده است. در میان شهرهای استان آذربایجان غربی خوی، ارومیه، تکاب، بوکان، شاهین دژ، میاندوآب و … در زمینه بافت فرش های نفیس پیشرو هستند اما در این میان فرش ارومیه ریز ماهی و افشار آهنین شهرهای خوی و تکاب به دلیل ظرافت و استحکام بالا، شهرت بسیاری دارند و حتی در سطح بین الملل هم شناخته شده هستند. از جمله شاخص ترین ویژگی های فرش دستبافت آذربایجان غربی رنگ و طرح آن است، که علاوه بر ثابت بودن زیباست.

ظریف کاری ارومیه

فرش ارومیه

یکی از رایج ترین صنایع دستی ارومیه، ظریف کاری بر روی چوب است. در این هنر زیبا، بر اساس یک طرح مشخص قطعات چوب را برروی شی، توسط چسب قرار می دهند و مراحل انجام این کار شباهت بسیاری با منبت کاری دارد. چوب مورد استفاده در ظریف کاری چوب درخت سنجد، گلابی، گردو، صنوبر و سرو است. اگر سری به فروشگاه های صنایع دستی در ارومیه بزنید، این هنر را بر روی اشیایی همچون ظروف تزئینی، جعبه های آرایشی، دستنبند و گردنبند، میز و صندلی و … خواهید دید.

رودوزی ارومیه

صنایع دستی آذربایجان غربی,صنایع دستی ارومیه,صنایع دستی آذربایجان غربی

رودوزی ارومیه یکی از شاخه های هنر سوزن دوزی است که برای ایجاد آن، روی پارچه ی ساده را توسط نخ های ابریشمی رنگی می پوشانند و ایجاد طرح بر روی این پارچه ها بیشتر یک طرح و نقشه ی ذهنی است. این توسط زنان و دختران خانه دار در کنار کارهای روزمره برای پر کردن اوقات بیکاری انجام می شود. می توانید رودوزی های زیبایی بر روی کفش، لباس، زیرلیوانی، رومیزی و … ببینید. 

پیکر تراشی ارومیه

صنایع دستی آذربایجان غربی,صنایع دستی ارومیه,صنایع دستی آذربایجان غربی

پیکر تراشی هنر ایجاد مجسمه هایی از جنس چوب است. در واقع پیکر تراشی همان هنر ساخت مجسمه های سنگی یا چوبی است که از قرن ها پیش خلق شده است و حتی قدمت این هنر را در ایران می توان از روی آثاری همچون تخت جمشد متوجه شد. حال این هنر در ارومیه به شکل پیکر تراشی بر روی چوب رونق دارد و می توان این آثار زیبایی در شکل های مختلفی مانند حیوانات نظاره کرد.

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

جوراب بافی ساری,صنایع دستی استان مازندران,صنایع دستی ساری

صنایع دستی ساری، موضوعی است که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت. صنایع دستی مازندران تجلی گاه هنر مردمانی است که سال ها در خطه دریای خزر زندگی می کردند و به خلق هنرهایی پرداختند که امروزه مورد توجه همه قرار گرفته است. بطوریکه هر کدام از صنایع دستی شهر ساری و استان مازندران نشان دهنده ی فرهنگ و تمدن اقوام این منطقه هستند. صنایع دستی که در اینجا به معرفی آن ها پرداخته ایم عبارتند از نساجی، کنده کاری چوب، جوراب بافی و لاک تراشی که هر کدام می توانند بعنوان سوغات ساری انتخاب شوند.

دیگر صنایع دستی مازندران:

 • نمد مالی
 • حصیر بافی
 • گلیم بافی
 • جاجیم بافی
 • سفالگری
 • طراحی سنتی
 • قالی بافی
 • موج بافی

نساجی ساری

صنایع دستی شهر ساری,صنایع دستی شهرستان ساری,لاک تراشی ساری

یکی از بنام ترین صنایع دستی شهر ساری و استان مازندارن، نساجی است. شاید نام نساجی مازندران به گوشتان خورده باشد، شهرت این برند نشانی از قدمت نساجی در این منطقه است. در اکثر روستاها و برخی از شهرهای مازندران بافت پارچه همچنان به شیوه ی سنتی مرسوم است که برخی افراد آن را بصورت دستی و برخی دیگر با دستگاه های بافندگی ساده می بافند. این پارچه ها برای کاربردهای مختلفی بافته می شوند بعنوان مثال برای لباس، لباس محلی، رومیزی، روتختی و … استفاده می شوند.

کنده کاری چوب ساری

نساجی ساری

اشیای چوبی به شکل های مختلف یکی از صنایع دستی شهرستان ساری و دیگر شهرهای مازندران است که به وفور به چشم می خورد و این فراوانی به علت در دسترس بودن چوب بعنوان ماده اولیه لازم است. هنرمندان این حرفه از چوب وسایل مورد استفاده مانند قاشق چوبی، صندوق، ظرف، مجسمه و … می سازند. چوب مورد استفاده چوب راش، فوفل،گردو و افراست که به دلیل صاف بودن سطحشان برای این کار استفاده می شوند. همچنین هنر دیگر مربوط به کنده کاری بر روی چوب منبت کاری است که با توجه به طرحی مشخص بر روی سطح مورد نظر، نقش برجسته ایجاد می کنند.

لاک تراشی ساری

جوراب بافی ساری,صنایع دستی استان مازندران,صنایع دستی ساری

لاک تراشی هنر مورد توجه روستاییانی است که در نزدیکی جنگل زندگی می کنند آن ها در گذشته بیشتر براساس نیاز کالاهای مورد استفاده ی خود را از چوب می ساختند و اکنون بیشتر جنبه تزئینی به خود گرفته است. در تعریف لاک تراشی باید بگوییم هنری است که از ریشه و چوب درختان مناسب با توجه به ویژگی های منحصر به فرد که برای این کار لازم است کالاهای مورد استفاده ساخته می شوند. چند مورد از اشیایی که توسط این هنر بوجود آمده اند لاک دانه پاش، قند چوله، تنباکو چوله، قاشق و … است.

جوراب بافی ساری

جوراب بافی ساری,صنایع دستی استان مازندران,صنایع دستی ساری

یکی از صنایع دستی که در روستاهای اطراف ساری و استان مازندران رایج است، جوراب بافی می باشد که به صورت چکمه ای با ساق بلند یا کوتاه بافته می شوند. در گذشته برای بافت این جوراب ها از پشم طبیعی گوسفندان با رنگ طبیعی و بدون هیچ طرحی استفاده می شد. البته امروزه رنگ و طرح های زیبایی در این جوراب ها دیده می شود.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

صنایع دستی یاسوج

 

پشتی قشقایی,جاجیم یاسوج,صنایع دستی یاسوج

صنایع دستی شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد حاصل هنر دست زنان و مردان عشایری است که در کنار دامداری و کشاورزی به خلق این آثار پرداخته اند. صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد بیشتر جنبه خود مصرفی دارد تا اینکه برای کسب درآمد باشد. اما با ویژگی ها و زیبایی هایی که در این صنایع دستی دیده می شود چشم هر ببیننده ای را جذب می کند و همه مسافران و گردشگران این شهر بدنبال صنایع دستی این منطقه هستند. بیشتر صنایع دستی شهر یاسوج توسط پشم حاصل از دام هایی است که پرورش می دهند و تمام ابزار و وسیله مورد استفاده را خود تامین میکنند. از جمله این صنایع می توان به گبه، جاجیم، قالی، پشتی و … اشاره کرد که در ادامه به توضیح چند مورد پرداخته ایم.

دیگر صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد:

 • قالی بافی
 • گلیم بافی
 • نمکدان بافی
 • نمد مالی 
 • سیاه چادر بافی
 • سفره بافی
 • خورجین
 • گلیم برجسته 
 • رودوزی سنتی
 • گچمه بافی(ترکیب قالی و گلیم)
 • جانماز
 • رند بافی

جاجیم یاسوج

صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد,صنایع دستی شهر یاسوج,صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد

جاجیم یکی از دست بافت های بنام کهگیلویه و بویراحمد است که توسط زنان روستایی و عشایر بافته می شود. جاجیم را توسط پشم بصورت نوارهایی می بافند و سپس بر اساس سلیقه خود به اندازه ی مورد نظر بصورت افقی بهم وصل می کنند. رنگ جاجیم معمولا روشن است و طرح استفاده شده در جاجیم خشت، راه راه، لوزی، زیگزاگ و … است. جاجیم در گذشته بعنوان روانداز، زیرانداز و بر روی کرسی استفاده می شده است اما اکنون استفاده از جایجم بصورت کاربردی کمتر شده و بیشتر جنبه تزئینی به خود گرفته است. نکته قابل توجه دیگر این است که جاجیم شباهت زیادی به گلیم دارد اما از نظر ضخامت با هم متفاوت هستند و از گلیم به دلیل خشن بودن تنها می شود بعنوان زیرانداز استفاده کرد.

پشتی یاسوج

صنایع دستی یاسوج

پشتی یکی از دستبافت های عشایر است، که این پشتی ها را همانطور که از اسمشان مشخص است برای تکیه دادن می بافند و دور تا دور چادر خود میگذارند، در حال حاضر پشتی های دستبافت مهمان اکثر خانه ها شده است. در واقع پشتی همان گلیم یا قالی است که به صورت مستطیل یا مربع بافته شده و سپس بهم متصل میکنند و در بینشان از نوعی ابر استفاده می کنند. یکی از معروفترین پشتی های دستبافت پشتی قشقایی است که اکثرا به صورتی مربعی بافته می شوند و طرح های استفاده شده در آن ها حیوانات همچون بز کوهی، شیر، پلنگ و … است.

مشته بافی یاسوج

پشتی قشقایی,جاجیم یاسوج,صنایع دستی یاسوج

مشته همان گلیم است با این تفاوت که گلیم دو روست ولی مشته از یک رو بافته می شود و طرف دیگر طرح مورد نظر ایجاد می شود، و طرفی که طرح دارد به علت پرزهایی که در این قسمت قرار دارد نرمتر است و طرف دیگر آن قابل استفاده نیست. این نوع بافت مخصوص روستایی بنام درغک در کهگیلویه و بویراحمد است.

چنته یاسوج

پشتی قشقایی,جاجیم یاسوج,صنایع دستی یاسوج

چنته یاسوج یکی دیگر از دستبافت های عشایر و روستاییان کهگیلویه و بویراحمد است که می توان آن را در چادرهای عشایر آویزان دید، که جنبه کاربردی دارد و درون آن قرآن یا لوازم شخصی زنان نگه داشته می شود. چنته شبیه به گلیم یا فرش است یا اینکه هردو، امکان دارد برای بافت آن به تنهایی از گلیم یا فرش استفاده شود و یا اینکه یک طرف گلیم و طرف دیگر فرش باشد. این چنته ها که گاهی به آن ها آینه دان هم گفته می شود بسیار جذاب و زیبا هستند و اگر بعنوان سوغات برای اقوام خود ببرید نظر همه را جلب خواهد کرد.

مفرش بافی یاسوج

پشتی قشقایی,جاجیم یاسوج,صنایع دستی یاسوج

یکی دیگر از وسایل دستبافت کاربردی مفرش است که علاوه بر کاربردی بودن، از آن بعنوان کالای تزئینی هم استفاده می کنند. مفرش همانند صندوقچه ای است که عشایر از آن برای نگهداری وسایل و یا لحاف، زمان کوچ استفاده می کنند. بافت مفرش یاسوج همانند بافت گلیم است و طرح روی آن گاهأ برجسته می باشد.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

صنایع دستی سنندج

صنایع دستی استان کردستان,صنایع دستی سنندج,صنایع دستی استان کردستان
 

صنایع دستی سنندج، قدمت بسیاری دارد و نمادی از فرهنگ و شیوه ی زندگی مردم این منطقه است. شاید بتوان گفت صنایع دستی کردستان یکی از قطب های صنایع دستی کشور است زیرا مردم کردستان از دیرباز به علت عدم دسترسی به سایر نقاط کشور در جهت ساخت وسایل مورد نیاز خود تلاش بسیاری داشتند و این امر سبب شد علاوه بر تنوع صنایع دستی شهر سنندج، رونق بسیاری هم داشته باشد و گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب کند. همچنین این آثار می توانند بعنوان سوغات سنندج انتخاب خوبی باشند. قالی بافی، پارچه بافی سنتی، کلاش یا گیوه و نازک کاری صنایع دستی است که در این بخش برای شما توضیح می دهیم.

دیگر صنایع دستی کردستان:

 • گلیم بافی 
 • خراطی
 • زیورآلات محلی
 • سفالگری
 • حصیربافی
 • گیوه دوزی
 • نمدمالی
 • ابزار آلات موسیقی
 • شالبافی
 • موج بافی
 • منبت کاری
 • ساخت محصولات چرمی
 • سوزن دوزی و روکاری
 • لباس محلی 

قالی بافی سنندج

صنایع دستی سنندج,صنایع دستی شهر سنندج,صنایع دستی کردستان

یکی از صنایع دستی پر رونق و مهم کردستان و شهر سنندج، قالی بافی است. مردم هنرمند و خوش ذوق کرد، با هنر خود و بکارگیری رنگ ها و طرح های زیبا، قالی های فوق العاده ای را خلق می کنند که شهرت جهانی یافته اند و گرمابخش اکثر خانه های ایرانی شده اند. طرح های استفاده شده در این قالی ها طرح های شکسته هستند مانند گل وکیلی،گل مینا،شاخ گوزن، میناخانی،ماهی درهم، ریز ماهی و نقش بته ای است. در این میان قالی افشار بافته شده در شهرهای سنندج، بوکان و بیجار شهرت بسیاری دارند.

پارچه بافی سنتی سنندج

قالی بافی سنندج,کلاش سنندج

پارچه بافی سنتی سنندج برای تهیه لباس محلی و مردانه، یکی دیگر از هنرهای دستی مردم کردستان است، که در کارگاه هایی بنام جولایی بافته می شوند. برای بافت پارچه از پشم بز استفاده می کنند، و شیوه کار به این شکل است که پارچه را به صورت نوارهای باریک، دستی بافته می شوند و سپس این نوارها را بهم متصل می کنند و در نهایت برای برای دوخت لباس از آن استفاده می کنند، این لباس ها معمولأ به رنگ قهوه ای یا طوسی کم رنگ است. همچنین دیگر پارچه هایی که در کارگاه های جولایی بافته می شوند می توان به جانماز، سجاده و موج بافی اشاره کرد.

کلاش سنندج

صنایع دستی استان کردستان,صنایع دستی سنندج,صنایع دستی استان کردستان

یکی از صنایع دستی که از مدت ها پیش همراه مردم کردستان بوده گیوه ی محلی یا کلاش سنندج است. این نوع کفش را به این علت درست کردند که کردستان و سنندج مناطقی کوهستانی و صعب العبور بودند و مردم برای راه رفتن، بر روی این سنگلاخ ها نیاز به کفشی مناسب داشتند و در نهایت کلاش را که لایه رویی آن نخ پنبه ای و زیر آن از پارچه های فشرده است را درست کردند. این گیوه ها از نظر شکل ظاهری با لباس محلی مردانه متناسب می باشد و از ویژگی های بارز آن سبک و نرم بودن، مقاوم بودن، دسترسی به مواد اولیه آن و جذب رطوبت است.

نازک کاری سنندج

صنایع دستی استان کردستان,صنایع دستی سنندج,صنایع دستی استان کردستان

نازک کاری سنندج یکی از معروف ترین صنایع دستی سنندج است که از قدمت بسیاری برخوردار است. نازک کاری هنری است که قطعات چوب را با توجه به یک طرح خاص بسیار ظریف و هنرمندانه کنار هم قرار می دهند. از معروفترین این هنرها درست کردن صفحه ی شطرنج یا تخته نرد است و علاوه بر این ها، ظریف کاری های بسیاری بر روی ظروف، جعبه ی لوازم آرایش و … می توان دید.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

صنایع دستی اراک

تفرشی دوزی اراک,صنایع دستی اراک,صنایع دستی استان مرکزی
 

صنایع دستی شهر اراک، موضوع مورد بحث در این بخش است. صنایع دستی شهر اراک هم مانند دیگر شهرها و استان های کشور بسیار قدمت دارد و متنوع است و این ویژگی ها در شهرهای ایران نشان از تمدن و فرهنگ غنی ایران دارد که هر کدام از آن ها شهرت جهانی دارد. در اراک هم قالی بافی یکی از صنایع دستی معروف جهانی است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت و همچنین حصیر بافی و گیوه ی اراک را به شما معرفی خواهیم کرد. در سفر به شهر اراک میتوانید مجموعه ی کامل صنایع دستی استان مرکزی را در موزه صنایع دستی اراک ببینید. همچنین هرکدام از این صنایع دستی را می توانید بعنوان سوغات اراک تهیه کنید. 

دیگر صنایع دستی استان مرکزی:

 • گلیم بافی
 • آهنگری
 • تذهیب
 • تراش سنگ های قیمتی
 • قلم زنی 

قالی بافی اراک

صنایع دستی شهر اراک,فرش ساروق اراک,قالی بافی اراک

اراک و استان مرکزی هم یکی از بخش های مشهور ایران در زمینه ی تولید فرش دستبافت هستند. شاید تاکنون نام فرش ساروق اراک را شنیده باشید، این فرش با کیفیت و ظرافت بالا در روستای ساروق در نزدیکی اراک بافته می شود که به علت ویژگی های منحصر بفردش شهرت جهانی دارد. از ویژگی های این فرش می توان به رنگ بندی زیبای آن، بافت ریز و پرزهای کوتاهش اشاره کرد که این فرش را همانند یک تخته سخت و فشرده کرده است. طرح های بکار رفته در این فرش ها محرابی، گلدانی، شاه عباسی،مستوفی، زیرخاکی و نقش های آن گل خنا، بازرجان، بندرریحان، بته میر و … هستند.

گیوه ی اراک

گیوه ی اراک,موزه ی صنایع دستی اراک

گیوه نوعی پا افزاری است که شهر سنجان تولید کننده آن در گذشته و حال حاضر است. درباره گیوه و نحوه ساخت آن باید گفت ،این کفش از دو بخش درست  می شود که لایه رویه آن از پنبه است و توسط زنان بافته می شود و لایه زیر آن بدست مردان درست می شود.  معمولا این کفش ها به گونه ای درست می شوند که آب به داخلش نفوذ نکند و به راحتی بتوان در قسمت های سخت وسنگلاخی حرکت کرد. همچنین گیوه بر اساس لایه ی زیری آن به سه دسته تقسیم می شود گیوه ی اشرافی با زیره ی چرم، گیوه ی شهری که زیره آن چرم و پاشنه پلاستیکی دارد، گیوه ی کارگری که لایه زیری آن از جنس لاستیک می باشد. 

تفرشی دوزی اراک

تفرشی دوزی اراک,صنایع دستی اراک,صنایع دستی استان مرکزی

یکی دیگر از صنایع دستی اراک تفرشی دوزی است که نوعی رودوزی بر روی پارچه است. این هنر را درویشی دوزی هم می گویند. این نوع رودوزی در حاشیه ی پارچه انجام میشود بصورت یک حاشیه ی پهن که شباهت بسیاری با چشمه دوزی نیز دارد. برای تفرشی دوزی بر روی پارچه کاغذی با طرح مورد نظر را دوخت می کنند سپس بر روی طرح بخیه می زنند و در نهایت کاغذ را برداشته و طرحی زیبا در حاشیه پارچه ایجاد می شود. تفرشی دوزی در حال حاضر رونق چندانی ندارد ولی می توان زنان هنرمندی را در بخش هایی از اراک یافت که به این هنر مشغول هستند.

مسگری اراک 

تفرشی دوزی اراک,صنایع دستی اراک,صنایع دستی استان مرکزی

مسگری از هنرهای استان مرکزی است. اگر سری به بازارهای قدیمی در شهر اراک بزنید صدای چکشی که مسگران می زنند را خواهید شنید و این صداها حاکی از این است که هنوز این هنر قدیمی پابرجاست. از مس برای ساخت وسایل گوناگونی مصرفی را استفاده می کنند مانند ظروفی که در آن غذا طبخ می شود که خواص زیادی را به غذا می دهد و از این رو شما می توانید به فروشگاه های مسگری اراک سری بزنید و بعنوان سوغات از هر کدام از این اشیا برای اقوام خود تهیه کنید.

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

صنایع دستی بجنورد

سوغات و صنایع دستی استان خراسان شمالی,صنایع دستی استان خراسان شمالی,صنایع دستی بجنورد

صنایع دستی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی را در این قسمت برای شما معرفی می کنیم. این استان از فرهنگ غنی و خاصی برخوردار است و آن هم به این دلیل که اقوام مختلف با فرهنگ های متفاوت به بهترین شکل در کنار هم زندگی می کنند. از جمله به اقوام کرد، ترکمن، فارس، تات و بلوچ می توان اشاره کرد. این تلفیق گاهی سبب به وجود آمدن هنری جدید از ترکیب چند هنر می شود که می توان به قالی دورو از صنایع دستی خراسان شمالی که هنری جدید است اشاره کرد. و در ادامه علاوه بر قالی دورو بجنورد، چاروق بجنورد و سفره کردی بجنورد را به شما معرفی می کنیم . همچنین برخی از صنایع دستی خراسان شمالی را می توان بعنوان سوغات بجنورد تهیه کرد.

دیگر سوغات و صنایع دستی خراسان شمالی:

 • گلیم بافی 
 • قالی و قالیچه ی ترکمن
 • پشتی ترکمن
 • زیورآلات
 • لباس محلی ترکمن 
 • جاجیم
 • کلاه کرکی
 • چوخه
 • پارچه بافی سنتی
 • معرق 
 • تذهیب و تشعیر
 • سازهای سنتی

قالی دورو بجنورد

صنایع دستی خراسان شمالی,صنایع دستی شهر بحنورد,قالی دورو بجنورد

بافت قالی دورو همانند بافت قالی معمولی است. با این تفاوت که دو بافنده همزمان به بافت آن می پردازند. در یک طرف دار یک بافنده و در طرف دیگر هم بافنده ای دیگر مشغول است. هر کدام هم نقش و طرح منحصر به فردی را برای بافت دارند که این سبب می شود تا از هر دو طرف بتوان فرش را استفاده کرد. برای بافت این فرش ها از ابریشم استفاده می شود و طرح های آن معمولا چهارفصل، یموت، قاپ قاپی، ترنج و قرچاق است. در حال حاضر تنها بافندگان این نوع فرش اقوام ترکمن در خراسان شمالی هستند و در بین هیچ یک از اقوام و شهرهای دیگر ایران نمی توان این نوع بافت منحصر به فرد را دید. اما این فرش به دقت و ظرافت بالایی در بافت نیاز دارد که این امر سبب شده افراد کمتری مشغول این کار باشند.

سفره کردی بجنورد

سوغات و صنایع دستی استان خراسان شمالی,صنایع دستی استان خراسان شمالی,صنایع دستی بجنورد

یکی از صنایع دستی شهر بجنورد که مختص عشایر کرد است به سفره کردی معروف می باشد، که مختص این منطقه از ایران است و در شهرهایی همچون بجنورد، شیروان، فاروج از پشم بافته می شوند. طرح های بکار رفته بر روی این نوع دستبافته ها بسیار زیباست و بنوعی بازگوکننده ی مفاهیمی است که ریشه در اعتقادات و باورها بافنده ی آن دارد. نقش های رایج در این نوع فرش ها عبارتند از نقش های هندسی، حیوانی و گیاهی که جلوه ی بسیار زیبایی را خلق می کنند.

چاروق دوزی بجنورد

سوغات و صنایع دستی استان خراسان شمالی,صنایع دستی استان خراسان شمالی,صنایع دستی بجنورد

چاروق یکی از صنایع دستی خراسان شمالی است که بر اساس تعریفی که از آن ارائه می شود از پوست حیوانات تهیه میشود و توسط ریسمان های ضخیمی به پا بسته می شوند و ریشه ی آن کلمه ای ترکی است. چاروق ها به دو دسته تقسیم می شوند یک نوع آن که برای افراد کم درآمدتر دوخته می شود که از گلدوزی و ظرافت کمتری برخوردار است و نوع دیگر آن که بهای بیشتری دارد از چرمی با کیفیت بالاتری درست می شود و گلدوزی های روی آن با نخ های ابریشمی انجام می شود و گاهی می توان حکاکی های ظریفی بر روی این نوع پاپوش دید.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

ابریشم بافی گرگان,زیورآلات گرگان,صنایع دستی استان گلستان

صنایع دستی گرگان الهام گرفته از آنچه است که طبیعت در اختیار مردم این منطقه گذاشته است. بخش بزرگی از صنایع دستی شهر گرگان مربوط به اقوام ترکمن است که نگاه هر ببیننده ای را به خود جذب می کند که هر کدام جلوه ی زیبایی را دارند. برای بازدید از صنایع دستی گرگان می توانید به مجموعه ی خانه امیر لطیفی که امروزه بعنوان موزه صنایع دستی گرگان ثبت شده است بروید و از دیدن این آثار هنری ساخته شده توسط هنرمندان گرگانی از زمان های دور لذت ببرید. قصد داریم برای شما در این بخش قالیچه بافی، ابریشم بافی و ساخت زیورآلات گرگان را معرفی کنیم تا هر کدام از این صنایع دستی زیبا را با توجه به سلیقه ی خود بعنوان سوغات گرگان برای اقوام و خویشان خود تهیه کنید.

دیگر صنایع دستی استان گلستان:

 • پلاس بافی
 • سوزن دوزی (سیاه دوزی)
 • ساز سنتی
 • نمد مالی
 • جاجیمچه
 • گلیم بافی
 • جاجیم بافی
 • خراطی
 • آهنگری سنتی
 • حصیربافی
 • ندافی گرگان
 • لباس محلی

قالیچه ترکمن گرگان

صنایع دستی شهر گرگان,صنایع دستی گرگان,صنایع دستی گلستان

قالیچه ترکمن یکی از شاخص ترین صنایع دستی گلستان است، که به دلیل سبک و ظاهر منحصر بفرد جایگاه ویژه ای دارد. بافت قالیچه ترکمن توسط، دار و بصورت افقی و فارسی باف انجام می شود. و طرح های آن بصورت اشکال هندسی الهام گرفته از زندگی ساده عشایر، باورها و سنتشان در دوران گذشته بوده است و طرح بکار رفته در هر طائفه و ایل با دیگری متفاوت است. همچنین در کنار قالیچه های زیبا، قالی و پشتی دست بافت اقوام ترکمن استان گلستان بی نظیر است.

ابریشم بافی گرگان

قالیچه ترکمن گرگان,موزه صنایع دستی گرگان

ابریشم بافی یکی از هنرهای سنتی گرگان است که در گذشته رونق بیشتر داشته، بطوری که اغلب لباس های مردم این منطقه از ابریشم تهیه می شد مانند شال، روسری، روسری و لباس. امروزه بیشتر این لباس ها در مراسمات ویژه استفاده می شوند. همچنین لباس هایی مانند لباس قرمز کونیک که لباس سنتی ترکمن هاست از ابریشم تهیه می شود. یکی از مناطقی که همچنان بصورت سنتی به بافت پارچه مشغول هستند، مردم روستای کسر از توابع شهرستان کلاله می باشد.

زیورآلات گرگان

ابریشم بافی گرگان,زیورآلات گرگان,صنایع دستی استان گلستان

یکی از هنرهای اصیل گرگان و اقوام ترکمن ساخت زیورآلات زیبا می باشد، که در گذشته با نقره ساخته می شدند و برای زینت بخشیدن به آن از سنگ های قیمتی استفاده می کردند. این هنر ارزشمند از زمان های دور نسل به نسل گشته و به زمان حال رسیده است و در حال حاضر می توان زیورآلات زیبایی را دید که در گذر زمان با دیگر هنرها همچون حکاکی تلفیق شده و جلوه ی زیبایی پدید آمده است. طرح هایی که بر روی این زیورآلات زیبا دیده می شود بیشتر گل و گیاه و نقش های مختلفی است و به دلایل برخی اعتقادات خاص از طراحی موجود زنده خودداری می کنند. امروزه بجای نقره از برنج و ورشو هم استفاده می کنند که ارزش کمتری نسبت به نقره دارند و بعضی اوقات برای بالا بردن ارزش آن از ورق طلا یا آب طلا استفاده می کنند. زیورآلات تولید شده ترکمن بیله زیک،گل آقا، سام سوله و گردنی هستند.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

سازهای سنتی اردبیل,صنایع دستی اردبیل,صنایع دستی استان اردبیل

 
 

صنایع دستی اردبیل، هنر دست مردان و زنان عشایر و روستایی است که در این منطقه زندگی می کنند و با آنچه که طبیعت در اختیارشان قرار داده است در جهت رفع نیازهای خود تلاش می کنند و در نتیجه ی این تلاش ها صنایع دستی شهر اردبیل پدید آمده است. همانند دیگر شهر و استان های غربی، در صنایع دستی استان اردبیل بافته های داری و آنچه که با پشم تهیه می شود سهم بیشتری دارد مانند فرش بافی، گلیم بافی، جاجیم و … . صنایع دستی اردبیل در بخش صادرات هم جایگاه ویژه ای دارد و حائز اهمیت است. در این بخش به معرفی صنایع دستی اردبیل همچون قالی بافی، مسندبافی، ورنی بافی، ساخت سازهای سنتی، تذهیب و پلاس بافی می پردازیم تا شما با هنر و فرهنگ مردم این منطقه و همچنین سوغات اردبیل آشنا شوید.

دیگر صنایع دستی استان اردبیل:

 • گلیم بافی
 • جاجیم بافی 
 • کلاه نمدی
 • قلاب بافی
 • جل اسب
 • خورجین بافی
 • نمکدان بافی
 • چنته 
 • سفالگری
 • عروسک بافی
 • رودوزی
 • نقاشی روی چرم
 • قلمزنی زیورآلات محلی
 • مسگری
 • ملیله سازی
 • ورشوسازی 
 • آینه کاری
 • نگارگری
 • حجم سازی 
 • خراطی
 • معرق 
 • منبت
 • حجاری (سنگ تراشی)
 • جلدسازی
 • تشعیر

قالی بافی اردبیل

صنایع دستی شهر اردبیل,قالی بافی اردبیل,مسندبافی اردبیل

قالی بافی یکی از صنایع دستی قدیمی اردبیل است که همزمان با دوران صفویه در این منطقه پدید آمد و پس از رکوردی که همزمان با سلسله قاجاریه داشت با جنگ جهانی دوم و الهام گرفتن از طرح ها و سبک های تبریزی و قفقازی جان تازه ای گرفت. سند ومدرکی که نشان دهنده قدمت و گذشته هنر قالی بافی اردبیل است قالی مشهوری است که از مسجدی که شاه اسماعیل و جدش در آنجا دفن شده اند بدست آمد و نشانی بر اصالت این هنر است و طرح های بکار رفته در آن ترنجدان است و جنس آن ابریشم با گره های فارسی می باشد و از نظر طرح آرامش بخش است. از دیگر طرح های بکار رفته در قالی اردبیل می توان به  مشایخی، ترنجدار، ظل السلطان، گلدانی و هراتی اشاره کرد.

ورنی اردبیل

معرفی صنایع دستی اردبیل,ورنی اردبیل

ورنی اردبیل نوعی زیرانداز است که در اردبیل بافته می شود. به ورنی، گلیم سوزنی هم گفته می شود. این نوع فرش، از ابریشم یا پشم بر روی دارهای عمودی بافته می شود و به آن شبه قالی یا گلیم فرش نما هم می گویند. ورنی بافی یکی از هنرهای دستی عشایر ارسباران و آل سون ها است که آن را در مواردی چون زیرانداز، روانداز، خورجین، رختخواب پیچ استفاده می کنند. در بافت ورنی از طرح هایی همچون حیوانات محلی، وحشی، اشکال هندسی و … استفاده می کنند.

پلاس بافی اردبیل

سازهای سنتی اردبیل,صنایع دستی اردبیل,صنایع دستی استان اردبیل

پلاس یکی از زیرانداز هایی است به نسبت سایرین ارزش مادی کمتری دارد و بعنوان زیرانداز، سجاده، خورجین و … استفاده می شود. از نظر ظاهری به گلیم با بافت درشت شباهت دارد و از لحاظ شیوه ی بافت همانند گلیم می باشد. همچنین از نظر مقایسه با جاجیم از نظر ظاهری می توان گفت شبیه بهم هستند، با این تفاوت که خطوط در جاجیم بصورت عمودی است ولی در پلاس بصورت افقی می باشد. از نظر جنس نخ بکار رفته اغلب از پشم استفاده میشود.

سازهای سنتی اردبیل

سازهای سنتی اردبیل,صنایع دستی اردبیل,صنایع دستی استان اردبیل

یکی از هنرهای اصیل مردم اردبیل نواختن ساز است که اکثر این سازها را بدست خود درست می کنند. این سازها از چوب درختان گردو، توت، شمشاد و … درست می شوند. بهترین این سازها کمانچه، تنبک، سه تار، دوتار، سنتور و … است که گاهی در ساخت این سازها دیگر هنرها همانند خطاطی، خاتم، معرق، نقاشی و … دیده می شود. ساخت ساز سنتی در شهرهایی چون اردبیل، خلخال و مشکین شهر رونق دارد و اگر اهل هنر و موسیقی هستید و به این شهرها سفری داشتنید از سازهای زیبای دست ساز این منطقه فراموش نکنید.

تذهیب اردبیل

سازهای سنتی اردبیل,صنایع دستی اردبیل,صنایع دستی استان اردبیل

تذهیب هنر آراستن کتاب و نوشته هاست و از خانواده هنرهای مستظرفه می باشد به این معنی که از نظر هنری اهمیت بیشتری دارند تا از نظر صنعتی. در کتاب های ارزشمند بعد از متن تزئین کتاب هم از موارد مهمی است که باید در نظر داشته باشیم و از این رو هنرمندان اردبیلی به هنر آراستن کتاب با طلاکاری و نگارگری به طراحی نقش های ختایی و اسلیمی پرداختند و جلوه های زیبایی را پدید آوردند. همچنین سایر رنگ های مورد استفاده در این هنر نیلی، لاجوردی و .. اس که رنگ های غالب بیشتر آبی و طلایی است و طرح هایی که بکار برده می شود، اشکال هندسی و یا گل و گیاه می باشد.

مسند بافی اردبیل

سازهای سنتی اردبیل,صنایع دستی اردبیل,صنایع دستی استان اردبیل

مسند یکی دیگر از زیر اندازهای دستبافی و یکی از صنایع دستی اردبیل است که مانند گلیم با دار بافته می شود. در استان اردبیل مردم بخش تمین به بافت آن مشغول هستند و مرکز بافت مسند می توان دانست. گرایش و علاقه این مردم به مسند بافی به دلیل شرایط موجود است که مشاغلی همچون کشاورزی به دلیل کوهستانی بودن رونقی ندارد و مردم این منطقه به مسندبافی روی آورده اند. مسند از آن دسته صنایع دستی است که در خارج از ایران جایگاه خوبی را کسب کرده و در میان کشورهای اروپایی مانند آلمان طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. طرح غالب در این زیراندازها نقشه ی گلدانی، قره باغی، قاپاق، گانگال سه پایه و … است و در بافت آن بیشتر از رنگ های گیاهی استفاده می کنند.

 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

جاجیم خرم آباد,صنایع دستی لرستان,صنایع دستی استان لرستان

صنایع دستی خرم آباد، موضوعی است که قصد داریم در این مقاله توضیح دهیم. صنایع دستی هر شهر نشانی از ذوق و هنر مردم آن منطقه است که در برهه ای از زمان بر حسب نیاز پدید آمده است. صنایع دستی که در شهر خرم آباد به چشم میخورد هم گواهی بر فرهنگ و هنر مردم این بخش است. صنایع دستی لرستان را می توان به چند بخش با توجه به سازندگانش تقسیم کرد: صنایع دستی ساخته شده توسط عشایر، مردم روستا و شهر، که در این میان صنایه دستی عشایر تنوع بیشتری دارد و آن هم به این علت است که عشایر به توجه به نیارهای خود کالای مورد نظر را درست می کنند تا اینکه قصد کسب درآمد از این راه داشته باشند. در ادامه به معرفی صنایع دستی استان لرستان از جمله جاجیم بافی، ورشو سازی و حصیر بافی می پردازیم، که می توان بعنوان سوغات خرم آباد، در سفر به این شهر و استان تهیه کرد.

دیگر صنایع دستی استان لرستان:

 • قالی بافی 
 • گلیم بافی 
 • گبه بافی
 • چوغا
 • سیاه چادر
 • نمکدان بافی 
 • خورجین
 • حصیر بافی 
 • مسگری
 • سفال سازی
 • گیوه دوزی 
 • ماشته بافی(جاجیم)
 • چاقو سازی

جاجیم خرم آباد

صنایع دستی خرم آباد,صنایع دستی در استان لرستان,صنایع دستی لرستان

جاجیم بافی خرم آباد حاصل کار زنان هنرمند عشایر است، که در تابستان و پاییز مشغول بافت آن هستند و تمام جزئیات کار بجز چره یا همان قیچی کردن پشم گوسفندان بر عهده ی زنان است. آن ها برای بافت جاجیم از نخ های پشمی که با رنگ های طبیعی رنگرزی شده است استفاده می کنند. روش بافت جاجیم به این صورت است که نوارهای باریک را می بافند و سپس نوارها در کنار هم دوخته می شوند، تا یک سطح مربعی شکل یا مستطیلی بدست آید. برای بافت جاجیم دار بر روی زمین قرار می گیرد و چله کشی بروی زمین انجام می شود. نقش های استفاده شده در جاجیم این منطقه شونه، دنو موشی، شیروز، گلی و هچه است. همچنین از این محصول بعنوان روانداز، روی کرسی و … استفاده می کنند.

ورشو سازی خرم آباد

معرفی صنایع دستی استان لرستان

ورشو سازی هنری است که از کشور لهستان وارد ایران شد و برای مدتی در شهر بروجرد که لرستان واقع شده است، رونق بسیاری گرفت. ورشو خود آلیاژی است که از نیکل ،مس و روی درست می شود. تا قبل از ورود این آلیاژ هنرمندان قلم زن از ورق های برنجی استفادی می کردند، اما بعد از ورشو استفاده کردند. ورق های ورشو به رنگ نقره ای بودند و همچنین این رنگ زیرساخت مناسبی برای قلمزنی بود. هنر ورشو سازی امروزه رونق چندانی ندارد و تنها شاید بتوان سماورهایی که با ورشو ساخته شده اند را دید.

حصیر بافی خرم آباد

جاجیم خرم آباد,صنایع دستی لرستان,صنایع دستی استان لرستان

حصیر بافی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ساخته شده ی بشر است که آن را می توان توسط شواهدی که در بین النهرین دیده شده ثابت کرد. در استان لرستان با نی های موجود در نیزارهای اطراف شهری همچون بروجرد انجام می شود. برای بافت این حصیرها که به آن ها بوریا هم می گویند، حصیر را مرطوب میکنند تا نرم شود و سپس به صورت تار و پود آن ها را بهم متصل می کنند تا بصورت یک سطح یکپارچه تبدیل شود. از این حصیرها معمولا بعنوان زیرانداز استفاده می شوند.

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

انواع صنایع دستی ایلام,چیغ بافی ایلام,صنایع دستی استان ایلام

صنایع دستی ایلام، به واسطه ی زندگی سنتی و عشایری در این استان تنوع و رونق بسیاری دارد. همچنین ایلام یکی از قدیمی ترین بخش های ایران است که هر کدام از صنایع دستی این خطه می تواند نشانی بر تمدن و اصالت آن باشد. با نگاهی مختصر به صنایع دستی استان ایلام می توان فهمید که سهم زیادی از صنایع دستی استان ایلام به محصولات دستبافت تعلق دارد و آن هم به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه مانند پشم است. همچنین تولید صنایع دستی بعد از کشاورزی و دامداری، از نظر اقتصادی جایگاه ویژه ای دارد. چیغ بافی، گلیم برجسته و گیوه صنایع دستی ایلام هستند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. هر کدام از موارد ذکر شده را می توان بعنوان سوغات ایلام یاد کرد .

دیگر انواع صنایع دستی ایلام:

 • قالی بافی
 • موج بافی 
 • نمد مالی
 • بافت سیاه چادر
 • جاجیم بافی 
 • سفالگری
 • عبا بافی
 • احرامی بافی
 • زیورآلات

 چیغ بافی ایلام

صنایع دستی ایلام,صنایع دستی شهر ایلام,صنایع دستی و سوغات ایلام

چیغ بافی از جمله صنایع دستی است که با  نی درست می شود و در دسته ی صنایع دستی حصیری قرار می گیرد. عشایر از نوعی چادر بعنوان سرپناه استفاده می کنند که سقف آن از موی بز بافته می شود و دیواره ی آن  بصورت حصیری از نی تهیه می شود که به آن چیغ می گویند البته در بین عشایر به چیت معروف است. این نوع صنایع دستی وارد زندگی های شهری هم شده است و گاهی در خانه ها برای پارتیشن بندی استفاده می شوند.

گلیم برجسته ایلام

گلیم برجسته ایلام,گیوه ایلام

گلیم طرح برجسته ایلام از قدیمی ترین صنایع دستی و سوغات ایلام است و شاید بتوان ایلام را منشا پیدایش این نوع بافت دانست. این گلیم، از ترکیب قالی و گلیم بوجود می آید از ویژگی های منحصر بفرد این نوع گلیم سبک وزن بودن آن است و هماهنگی بین رنگ و طرحش که این ویژگی ها بر ارزشش می افزاید. در ایلام بافت این گلیم توسط زنان و دختران هنرمند انجام می شود.

گیوه ایلام 

انواع صنایع دستی ایلام,چیغ بافی ایلام,صنایع دستی استان ایلام

گیوه کفشی است مناسب مناطق کوهستانی و صعب العبور که یکی از رایج ترین صنایع دستی است که مخصوصا در مناطق غرب کشور می توان دید. گیوه سبک و راحت است و بنوعی طراحی شده است که رطوبت حاصل از آب و باران را جذب نمی کند. برای بافت گیوه سه مرحله می توان تعریف کرد مرحله اول که لایه رویه آن از پنبه بافته می شود، پس از آن طراحی لایه ی زیرین آن که تخت گیوه گفته می شود و مقاوم و سخت است و در نهایت دوخت این دو قسمت که این کار توسط گیوه دوز انجام می شود. بافت این گیوه ها هنور هم در برخی از شهر های استان ایلام به چشم می خورد. 

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

صنایع دستی قشم تنوع بسیاری دارد و انتخاب های بسیاری برای تهیه سوغات در اختیار شما می گذارد. اکثر صنایع دستی جزیره قشم با هنرهای دستی سایر شهرهای استان هرمزگان مشترک است و بسیاری از آن ها بدست زنان هنرمند و توانای جزیره، با موهبت هایی که طبیعت در اختیارشان گذاشته، درست می شوند، که دیدن و خرید آن ها خالی از لطف نخواهد بود. شما می توانید برحسب سلیقه ی خود هر کدام را بعنوان سوغات شهر قشم خرید کنید. چند مورد از صنایع دستی قشم که در ادامه، درباره ی آن ها توضیحاتی را آورده ایم عبارتند از لباس های سنتی زنان جنوب، وسایل تزئینی با محصولات دریایی، سوند بافی، تکه دوزی و عود سازی هستند که بصورت دستی درست می شوند.

دیگر صنایع دستی معروف قشم : 

 • بادله دوزی
 • خوس بافی
 • کپکاپ سازی
 • لنج سازی 
 • لوازم خانگی
 • حصیر بافی
 • گلیم بافی 
 • قالی بافی
 • زری بافی 
 • لچک بافی

وسایل تزیینی قشم 

صنایع دستی جزیره قشم,صنایع دستی شهر قشم,صنایع دستی قشم

رنان و مردان هنرمند قشم از آنچه طبیعت در اختیارشان قرار داده نهایت استفاده را می کنند، آن ها از باقی مانده ی آبزیان دریایی مانند صدف، ستاره ی دریایی، حازون و … که با جزر و مد به ساحل آورده می شوند به ساخت اشیای زینتی میپردازند. این اشیای زینتی قاب عکس، گردنبند، گوشواره، مجسمه و … هستند که اکثر مسافران آن ها را بعنوان سوغات قشم تهیه می کنند.

لباس سنتی قشم 

صنایع دستی معروف قشم,عود سازی قشم,لباس سنتی قشم

لباس سنتی  قشم از اجزای مختلفی تشکیل می شود، که هر کدام نام مخصوص به خود را دارند. تعدادی از آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد تا با آگاهی و علاقه بیشتر آن ها را بعنوان یادگاری یا سوغات تهیه کنید. 

برکه (bourke) : برکه، روبند یا نقاب مخصوصی است که زنان جنوب بر روی صورت خود می گذارند، در واقع نوعی پوشش محسوب می شود. این روبندها معمولا دو نوع هستند، روبندهایی که کل صورت را می پوشانند و پهن هستند، مدل دوم روبندهایی که نازک هستند و تنها اطراف چشم و ابرو را پوشش می دهند. 

جلوپل(jelopl) : جلوپل نوعی روسری نازک است که از آن برای پوشاندن موی سر استفاده می شود و بر روی آن چادر سر می کنند. 

پیراهن و شلوار : پیراهن های زنان قشم به گونه ای است که دو پیراهن بر روی هم پوشیده می شوند. شلوارهای جنوبی هم طراحی منحصر بفرد خود را دارند، این شلوارها گشاد هستند و مچ شلوار تنگ می شود و آن ها را با رودوزی های مختلف و نخ های طلایی و نقره ای زینت می بخشند. 

 

سوند بافی قشم

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

یکی از پر رونق ترین صنایع دستی قدیمی، سوند دوزی قشم است. برای بافت آن از شاخه ی برگ دار درخت خرما استفاده می کنند. این هنر را می توان در بین هنرمندان شهرهای جنوب مشور دید زیرا تهیه مواد اولیه کار سختی نیست. برای بافت این نوع هنرهای دستی شاخه های برگدار را با طناب به یکدیگر متصل می کنند و سپس از آن برای پوشاندن سقف خانه استفاده می کنند. این نوع محصولات در گذشته نوعی کالای صادراتی بوده اند. 

تکه دوزی قشم

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

تکه دوزی قشم یکی از هنرهای قدیمی زنان ایرانی است و در جزیره ی قشم هم انجام میشود، در این هنر تکه های پارچه با طرح های هندسی مختلف و رنگ هایی که با یکدیگر همخوانی دارند، بهم متصل می شوند و سپس برای دوخت لحاف، رو تختی و … استفاده می شود. 

عود سازی قشم

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

عود سازی به معنای ساخت ابزار و ادوات موسیقی سنتی است. این هنر در قشم طرفدارانی دارد و هنرمندان بسیاری مشغول ساخت آن هستند. برای ساخت چوب ها مورد نیاز برای عود سازی، نوارهای باریکی از چوب افرا، زیتون و گردو را بر اساس طرح مورد نظر و با دقت و ظرافت به هم وصل می کنند. معمولا این ابزار طبل، دایره و …. هستند که بیشتر موسیقی های جنوبی با این سازهای دست ساز نواخته می شوند. 

حصیربافی قشم

پلاس بافی بیرجند,حصیربافی بیرجند,رودوزی بیرجند

 علاوه بر حصیر بافی بیرجند یکی دیگر از صنایع دستی قشم  حصیر بافی قشم است. هنر بافت حصیر را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین هنرها دانست. هنرمندان محصولات مورد استفاده یا تزئیناتی را با برگ انواع درختان می بافند که رایج ترین برگ مورد استفاده در این منطقه درخت خرماست. حصیرهای بافته شده در عین زیبایی، قیمت مناسب دارند و بعنوان سوغات انتخاب خوبی هستند .

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

پلاس بافی بیرجند,حصیربافی بیرجند,رودوزی بیرجند

صنایع دستی بیرجند و استان خراسان جنوبی بی شک نشانی از هنر و تمدن مردم این منطقه است. هنری که از گذشته نسل به نسل، به زمان حال رسیده است. شهر بیرجند و دیگر شهرهای خراسان جنوبی به دلیل موقعیت جغرافیایی و متناسب با امکاناتی که طبیعت در اختیارشان گذاشته صنایع دستی زیبایی را برای استفاده ی روزمره یا به قصد درآمدزایی تولید کردند. اکنون این آثار نشان دهنده ی اصالت و علاقه مردمان این سرزمین به فرهنگ و هنر است. حال اگر سفری به شهر بیرجند و قصد خرید سوغاتی داشتید از صنایع دستی زیبایش در کنار سوغاتی های خوراکی آن فراموش نکنید. 

دیگر صنایع دستی استان خراسان جنوبی

 • سفالگری
 • جاجیم بافی
 • حوله بافی
 • سیاه چادربافی
 • سفره بافی
 • گبه بافی
 • قلم زنی 
 • گلیم بافی
 • نمد مالی
 • خراطی سنتی

قالی بافی بیرجند

صنایع دستی استان خراسان جنوبی,صنایع دستی بیرجند,صنایع دستی شهر بیرجند

قالی بافی یکی از هنرهای رایج در بیشتر شهرها و مناطق ایران است و هنرمندان بسیاری هم در این بیرجند و شهر و روستاهای خراسان جنوبی به این هنر مشغول هستند. این بافته داری از پشم با پرز ها بلند که زینت بخش تمام خانه های ایرانی است در شهر بیرجند قدمتی بیش از 1000 سال دارد. از نظر ویژگی های فنی، نوع بافت قالی در خراسان جنوبی ترکی و فارسی است و نقشه هایی چون ریزه ماهی به شکل لچک ترنج، کف ساده، کله اسبی، بته جقه و … استفاده می شوند. قالی بافی در بیرجند همچنان پا برجاست و قالی های بافته شده در شهرهای مود و درخش از شهرت جهانی برخوردار هستند.

پلاس بافی بیرجند

قالی بافی در بیرجند

پلاس از دیگر زیراندازهای دست بافی است که از موی بز تهیه می شود. پلاس معمولا بعنوان زیرانداز یا خیمه، چادر و … استفاده می شود. تمام مواد استفاده شده بافت پلاس طبیعی هستند و این یکی از مزیت های پلاس است. رنگ پلاس های بافته شده در بیرجند از مشکی تا کرم روشن هستند و نحوه بافت بشکلی است که از هر رنگ بخش های باریکی بافته می شوند که هر کدام رنگ متفاوتی را دارند و زمانی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند، زیبایی چشم نوازی را به آن می دهند. در شهرهای نهبندان و سر بیشه بافت پلاس ها بیشتر رونق دارند. 

رودوزی بیرجند

پلاس بافی بیرجند,حصیربافی بیرجند,رودوزی بیرجند

رودوزی  بیرجند هنری است که در آن طرح هایی سنتی و زیبا بر روی پارچه دوخته می شوند و سبب آراسته و زیباتر شدن پارچه می شوند. آنچه برای این هنر استفاده می شود، پارچه و نخ از جنس هایی همچون ابریشم، پنبه ای، فلز و سنگ های تزئینی و … است. این پارچه های زیبا شاید از نظر مادی ارزش چندانی نداشته باشد ولی از لحاظ هنری بسیار ارزشمند است به این خاطر که هنر دست هنرمندانی خوش ذوق و با سلیقه است. از این پارچه ها استفاده های مختلفی میشود مانند رومیزی، رو تختی و حتی در دوخت لباس های مختلف استفاده می شود.

حصیربافی بیرجند

پلاس بافی بیرجند,حصیربافی بیرجند,رودوزی بیرجند

یکی دیگر از صنایع دستی  حصیر بافی بیرجند است. هنر بافت حصیر را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین هنرهای خراسان جنوبی دانست. هنرمندان محصولات مورد استفاده یا تزئیناتی را با برگ انواع درختان می بافند که رایج ترین برگ مورد استفاده در این منطقه درخت خرماست. حصیرهای بافته شده در عین زیبایی، قیمت مناسب دارند و بعنوان سوغات انتخاب خوبی هستند . حصیربافی در  شهرستان هایی مانند طبس و نهبندان رواج دارد.

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]

سوزن دوزی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی شهر زاهدان

صنایع دستی زاهدان و سیستان بلوچستان، با توجه به شواهد تاریخی مانند آنچه در شهر سوخته دیده شده، از قدمت بسیاری برخوردار است و ریشه محکمی در این منطقه دارد. بعد از کشاورزی و دامداری شاید بتوان گفت یکی از راه های امرار معاش برای مردم این منطقه ساخت صنایع دستی باشد که افراد بسیاری مشغول به ساخت این صنایع ارزشمند هستند. علاوه بر کسب درآمد ساخت این صنایع، گاهی برای استفاده شخصی هنرمندان و از روی علاقه و نشان دادن ذوق و هنرشان انجام میشود.  صنایع دستی سیستان و بلوچستان معرق، سوزن دوزی و گزبافی هستند.

از جمله دیگر صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان:

 • قالى بافى
 • گلیم بافى
 • چادر بافى
 • سفره بافى
 • حصیر بافى
 • نمد مالى
 • سکه دوزى
 • سفال سازى
 • خراطى
 • لنج سازى 

سوزن دوزی زاهدان 

گز بافی زاهدان,معرق کاری زاهدان,مهمترین صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان

یکی از قدیمی ترین صنایع دستی  شهر زاهدان، سوزن دوزی است. که در این هنر زنان هنرمند و خوش ذوق بلوچی پارچه ی ساده ای را به اثر زیبا و نفیس تبدیل می کنند. این پارچه ها در تهیه لباس، روتختی، کوسن، رومیزی و … استفاده می شوند. و دیدن هر یک از آنها گردشگران داخلی و حتی خارجی را به وجد می آورند و بعنوان سوغاتی از زاهدان آن ها را تهیه می کنند. هنر سوزن دوزی در شهرهای زاهدان، زهک، سرباز و ایرانشهر رونق دارد. 

گز بافی زاهدان

سوزن دوزی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی شهر زاهدان

گز بافی زاهدان  یکی از هنرهای رایج در استان است و دلیل آن وجود درختان گز و بوته هایی است که به وفور در این منطقه به چشم می خورند. بنوعی استفاده مفیدیست از آنچه که طبیعت به آنها داده است. برای بافت اشیای حصیری از این چوب های خشک، ابتدا آن ها را در آب میگذارند تا انعطاف پذیر شوند و سپس سبدهایی را در اشکال مختلف می سازند. این سبدهای بافته شده از گز را میتوان بعنوان سوغات از زاهدان تهیه کرد.

معرق کاری زاهدان

سوزن دوزی زاهدان,صنایع دستی زاهدان,صنایع دستی شهر زاهدان

یکی دیگر از صنایع دستی  معرق کاری زاهدان می باشد. معرق هنری است که در بسیاری از شهرهای ایران انجام می شود. هنرمندان سیستانی هم در زمینه این هنر زیبا فعالیت دارند. استان سیستان را با توجه به شواهد تاریخی که از شهر سوخته پیدا شده می توان یکی از اولین مهدهای پیدایش معرق دانست. اشیای معرق کاری شده طرفداران بسیاری دارد. از جمله آثار معرق که در زاهدان به چشم می خورد، می توان به عصا، قلیان و … اشاره کرد.

منبع : نشاط آوران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۱۰:۳۶:۲۹ ] [ مهتاب جوان ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
امکانات وب